Про STEM

30.10.2017

Майбутнє економіки лежить у площині STEM. Це професії майбутнього.

З цими словами виконавчого директора Освітньої коаліції STEM (Вашингтон) Джеймса Брауна важко не погодитися. STEM – це акронім, запропонований у 2001 р. науковцями Національного наукового фонду США для позначення революційного тренду в освітній та професійній сферах. Концепція STEM охоплює природничі науки (Science), технологію (Technology), інжиніринг / технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics) і позначає освітні програми та професії, які інтегрують знання та навички у цих галузях.

STEM

У STEM-освіті та професійній діяльності ці чотири галузі тісно пов'язані, а також надбудовуються одна від одної. Наприклад, математика може бути основою для фізики, а фізика, у свою чергу, для технічної творчості. Пізніше інженери можуть застосовувати свої знання з фізики для створення високотехнологічних пристроїв, які знадобляться для тестування фізичних теорій. Досягнення у галузі фізики можуть стати поштовхом до інженерних розробок чи нових технологій.

STEM-професії

Хоча напрямок STEM і набирає популярності, дотепер не існує спільної думки стосовно того, що означає, приміром, вираз «STEM-професія».

STEM-професії

Зазвичай експерти погоджуються, що STEM-фахівці застосовують свої знання зі сфери природничих наук, технологій, інжинірингу або математики, щоб спробувати зрозуміти, як влаштований світ, і вже з цим розумінням підходити до вирішення задач. Подібним, напевно, могло би бути визначення STEM-освіти, де головною є ідея про те, що діти намагатимуться зрозуміти, як влаштований світ. Це дивне, але дуже вдале визначення. Воно допомагає зауважити зміни у фундаментальних вимогах до навчальної та професійної діяльності, які невідривно пов’язані з перетвореннями, що відбуваються навколо нас. Сучасне життя стрімке та мінливе, воно технологічне та аналітичне. І професії все частіше знаходяться на межі різних дисциплін, як правило, природничих та технічних.

STEM-освіта

STEM-манія почалася з освіти. Адже нові професії, які почали щоденно з’являтися, вимагали навичок, які допомагали вирішувати задачі на межі дисциплін, а таких знань діти, зазвичай, не отримували в школі. Українська освіта, наприклад, традиційно була репродуктивною, тобто часто від учнів просто вимагалося завчати факти і бути в змозі оперувати ними. Коротка фраза вчителів-новаторів, яка процитована у «Концепції Нової української школи», вдало узагальнює проблеми нашої освіти: «Сьогодні у нас дві проблеми в навчанні. Перша – це перевантаженість предметами… І друга проблема – те, що ми даємо суто навчальний матеріал. Випускник нашої української школи не вміє застосувати набуті знання в житті. Він, як фарширована риба, розумієте? Нібито і риба, але не плаває.»

STEM-освіта

Фаршировані знаннями риби, які ніколи не зможуть плавати, – це не ті учні, студенти та фахівці, які стануть успішними у сучасному світі. Google однаково буде знати більше. Лише завчаючи відомі факти, неможливо винайти щось абсолютно нове. Треба вміти їх аналізувати, поєднувати, критично оцінювати і застосовувати. Навчання – це не передавання знань від учителя чи книги до учнів, це спосіб знаходження нетрадиційних новаторських рішень і розширення свідомості. Тут STEM-освіта і стає у нагоді, адже вона не лише спрямовує увагу на природничо-науковий компонент навчання та інноваційні технології, але й активно розвиває творчу складову особистості та критичне мислення. Ось чому складник STEM має критичну цінність у впровадженні реформи, яка відбувається зараз у середній освіті України. Сьогодні активно впроваджуються лише окремі проекти, але вже через кілька років така комплексна інтеграція застосовуватиметься по всій країні.

STEM-іграшки

А якщо діти зовсім маленькі? Чи можливо виховувати в них якості винахідників та вчених ще до того, як вони стануть школярами? Так! І в цьому допоможуть навчальні іграшки – STEM toys. Їх називають навчальними, тому що вони дають дитині уявлення про навколишній світ та знайомлять із принципами його функціонування. Коли дитина бавиться такими іграшками, вона діє так само, як дослідник, який проводить наукові експерименти.

Незалежно від віку, діти обожнюють STEM-іграшки. Якщо малюкові 3 роки, він може складати блоковий дерев’яний конструктор, який розвиває дрібну моторику, просторову уяву, допомагає у вивченні кольорів, геометричних форм тощо. Старшим дітям або підліткам пасуватимуть більш складні конструктори, які розвивають логічне мислення, навички інженерії, а часто ще й допомагають здобути знання фізики, хімії тощо.

STEM-іграшки

До речі, STEM-іграшки – це не лише дитяча розвага. Дорослі також знайдуть цікаві для себе речі. Приміром, механічні 3D-пазли мають сьогодні все більше пристрасних шанувальників – дорослих – по всьому світу. Спочатку ви склали модель машини або поїзда, і ось це вже справжнє хобі, а у вашому домі грандіозна колекція створених вами дерев'яних моделей.

Більшість програмованих або науково-пізнавальних наборів передбачає активну участь батьків або просто дорослих. Отже, ви можете стати поводирем вашій дитині у світі знань та винаходів, допомагаючи їй складати супутник або вивчати астрономічні явища сонячного і місячного затемнень. Ви можете допомогти малому науковцеві дізнатися про сучасні технології очищення та побудувати станцію фільтрації води просто в себе на столі. Усією родиною можна скласти світлодіодний ліхтарик або інший електронний пристрій за допомогою електронного конструктора – це хороша можливість для дитини дізнатися про принципи його роботи, водночас легко – за грою – засвоюючи знання з фізики. А ще можна запрограмувати робота і навчити його виконувати безліч простих і складних дій! Відкрийте своїм дітям чудовий світ науки – і ви надихнете їх до нових винаходів і проектів!

Якщо ви хочете, щоб ваша дитина була конкурентоспроможною і успішною, щоб їй легко було знайти своє місце в житті, дайте їй змогу дізнатися про світ за грою. Нехай ваші діти будуть новаторами, вченими і лідерами інженерної сфери, які завтра вирішуватимуть нагальні для людства проблеми! І нехай вони починають вже сьогодні. А ми вам у цьому допоможемо.

Команда Toys4brain.

Копіювання матеріалів з сайту toys4brain.com.ua дозволяється тільки за умови вказівки авторства і розміщення зворотнього текстового посилання на кожен скопійований контент.

Відгуки клієнтів

uk
Українська Русский
Чат з продажів
 Українська не у мережі
 Техпідтримка не у мережі
Контакти
Телефон:
Зворотний дзвінок
Email:
Чат з продажів
Контакти