Найвідоміші STEMівці світу
Штучний інтелект, віртуальна реальність, космічні чартери, голосове управління, роботи – ці технології ще 20 років тому були науковими теоріями, але завдяки геніям сучасності вони стали реальністю. Науково-технічна революція триває та продовжує змінювати нашу дійсність - робототехніка стає все досконалішою, штучний інтелект все розумніший, а міжпланетні польоти все реальніші. Завдячувати цим досягненням ми можемо людям, які роками працюють над покращенням нашого світу: математикам, фізикам, хімікам, інженерам, ІТ-розробникам тощо.
Ми виділили 10 найвидатніших геніїв сучасності з різних сфер, які рухають наш світ вперед та пропонують нам все більш фантастичні технології:
Стівен Хокінг
Мабуть, кожен чув це ім’я бодай раз. Хокінг – один з найпопулярніших дослідників чорних дір у космосі. Його книга «Коротка історія часу» стала бестселером та сильно вплинула на популяризацію науки в кінці ХХ століття. Цікаво, що в ранньому віці він отримував погані оцінки у школі і був вкрай розсіяним, але все змінилось, коли Хокінг зацікавився фізикою. Вже при вступі у Оксфорд Хокінг отримав дуже високий результат.
Тім Бернерс-Лі
Тім - саме та людина, завдяки якій ви зараз читаєте цей текст. У 1989 році, працюючи в CERN, Бернерс-Лі запропонував свій проект під назвою WorldWideWeb (WWW). Крім того, в процесі реалізації проекту разом зі своїм помічником вчений розробив ідентифікатор URI, протокол HTTP та мову розмітки HTML. Таким чином, ми отримали інтернет в сучасному розумінні. В студентські роки Тім був проблемою для університету, адже неодноразово був спійманий на хакерських атаках. Йому навіть було заборонено використовувати університетське комп’ютерне обладнання. Тіма можна зрозуміти, оскільки в його час було менше можливостей проводити експерименти вдома.
Ларрі Пейдж та Сергій Брін
Разом заснували одну з найбільших компаній світу – Google. Це ті ентузіасти, які знають все про все та можуть показати, де воно знаходиться. Google – світовий лідер серед пошукових систем в інтернеті, який займає 65% світового ринку. Крім того, Google володіє найбільшим відеохостингом Youtube та мобільною операційною системою Android. Google змінив наше повсякденне життя, зробивши доступ до інформації простішим, ніж це було будь-коли раніше. Цікавий факт – обидва новатори в початковій школі навчалися за системою Монтессорі (навчальна програма передбачає повну свободу дитини у встановленні меж та її природний психологічний, фізичний та соціальний розвиток). Як стверджує Сергій Брін, саме навчання в початковій школі дало поштовх до майбутніх звершень.
Корнелія Баргманн
Корнелія відома тим, що займається дослідженням причин хвороби Альцгеймера, аутизму та депресії. Баргманн проводить досліди на аскаридах шляхом маніпуляцій з їхніми генами для розуміння принципів взаємодії нейронів. Вчена вірить, що дослідження та розуміння нервової системи аскарид дає змогу дослідити людський мозок та лікувати людей від поширених хвороб нервової системи. Корнелія стверджує, що вперше зацікавилась наукою ще в школі, коли вона з однокласниками вкрала натрій зі шкільної лабораторії та підірвала туалет. Тоді вона зрозуміла, що STEM – це круто!
Пітер Хіггс
Лауреат Нобелівської премії з фізики. Запропонував механізм, який пояснює спонтанне порушення симетрії в квантовій теорії поля. Цей механізм передбачав існування нової частинки, яку назвали його іменем – бозон Хіггса. Пітер Хіггс не дуже захоплювався навчанням у школі до одного випадку. Стоячи біля дошки пошани своєї школи, він зауважив, що одне ім’я було написано декілька разів. Це було ім’я Поля Дірака – засновника квантової теорії. Як стверджує Хіггс, саме цей випадок вплинув на його майбутнє захоплення фізикою.
Ілон Маск
Його по праву можна вважати інженером майбутнього, адже ідеї Ілона значно випереджають свій час. Окрім усім вже відомих Tesla Motors та SpaceX у Маска є ще два грандіозні проекти майбутнього – Hyperloop та Neuralink. Hyperloop - високошвидкісний трубопровідний пасажирський транспорт. Ідея телепортації надихнула Маска на розробку абсолютно нового виду транспорту. Мета Neuralink - створення комп’ютерного інтерфейсу, який буде з’єднувати мозок людини з електричним пристроєм для обміну інформацією. Можливо, ми б не могли спостерігати фантастичні польоти багаторазових ракет SpaceX та милуватися елктрокарами Tesla, якби одного дня батько не подарував Ілону перший комп’ютер. Вже у 12 років він створив свою першу комп’ютерну гру та продав її за 500$. Крім того, Ілон почав захоплюватися фізикою, ракетобудуванням та іншими науками паралельно з комп’ютерами, випрацьовуючи своє фантастичне вміння до засвоєння інформації.
Джеймс Дьюї Вотсон
Лауреат Нобелівської премії з медицини, відомий молекулярний біолог. Вчений став популярним завдяки встановленню моделі структури ДНК у 1953 році. Джеймс Був дуже обдарованим з раннього дитинства - в шкільному віці брав участь в шоу для талановитих дітей та у 15 років отримав стипендію в Чиказькому університеті. Планував пов’язати своє життя з орнітологією, але після прочитання книги Е. Шредінгера «Що таке життя?», змінив вибір на користь генетики. Ще один доказ того, що читати книжки для сучасної людини важливо, адже це може вплинути на вибір професії.
Юрій Ізотов
Україна теж має своїх STEM-геніїв! Юрій вважається одним з найбільш цитованих українських вчених у світі. Український астрофізик разом з американським колегою відкрив наймолодшу галактику у Всесвіті, якій всього 500 мільйонів років. Це відкриття стало сенсацією в науковому світі та зробило Юрія одним з найвизначніших астрофізиків сучасності. У 2016 році вчений очолив групу науковців з п’яти країн, яким вдалося дати відповідь на запитання, чому на ранніх етапах розвитку Всесвіт пройшов стадію плазми та повернувся до того ж стану назад.
Марк Цукерберг
Марка справедливо називають засновником нового соціального середовища за його творіння – Facebook. Батьки Цукерберга з раннього дитинства заохочували його вивчати комп’ютерну науку та навіть найняли для нього репетитора. Проте фахівець довго не затримався, адже не зміг навчити Марка чомусь новому. Вже у 12 років Марк створив месенджер для стоматологічного кабінету його батька й надалі продовжував експериментувати та придумувати цікаві проекти. Сьогодні вивчати програмування та кодування ще легше і цікавіше, ніж було Марку – завдяки спеціальним наборам для програмуваннята роботам-конструкторам.
Мічіо Кайку
Тим, хто дивиться телеканал Discovery, точно відомий цей вчений. Кайку - визначний фізик-теоретик, один і з творців струнної теорії поля, яка входить до загальної Теорії струн. Крім цього, він широковідомий завдяки популяризації фізики - знявся у багатьох документальних фільмах від телеканалу Discovery та написав чимало науково-популярних книг, які регулярно ставали бестселерами. Захоплення фізикою з’явилося у Мічіо ще у старшій школі, де він зміг створити прискорювач частинок для наукової виставки.
Звичайно, що в цей список можна ще додати Кіпа Торна – найвідомішого світового спеціаліста з теорії відносності сучасності, Шігеру Міямото – батька відеоігор, Девіда Чайлдса – відомого архітектора, який спроектував Вежу Свободи в Нью-Йорку та Бурдж Халіфа в ОАЕ, та ще багато нобелівських лауреатів, інженерів, ІТ-спеціалістів тощо. В першу чергу ми зосередили свою увагу на тих, чиї відкриття стали революційними. Усі ці вчені – безстрашні новатори та справжні фанати своєї справи, які не лише підтверджують, що саме STEM рухає наш світ вперед, але й надихають тисячі дітей та дорослих по всьому світу вивчати, досліджувати, експериментувати, винаходити, створювати, тобто бути STEM-людьми.
Сьогодні STEMанія активно поширюється світом і Україна – не виняток. На професійному ринку все більш затребуваними стають STEM-люди (інженерно-технічні фахівці, науковці, ІТ-розробники, дослідники тощо). Як наслідок, вдосконалюються освітні програми в початкових та вищих навчальних закладах відповідно до STEM-методики.
Завдяки STEM навіть дозвілля сучасної дитини та підлітка стає більш якісним, корисним та цікавим. Наукові експерименти з фізики та хімії, вивчення принципів роботи електричного кола та знайомство з будовою Всесвіту, початкові навики з програмування, кодування та робототехніки, розвиток логіки, креативності та пам’яті тощо – ось, що ми називаємо крутими розвагами для мозку!
Науково-пізнавальні набори, роботи, програмовані конструктори, 3D-пазли, головоломки – все це STEM-іграшки, які must have в житті кожного божевільного та безстрашного винахідника, потенційного генія та просто успішної людини XXІ століття.
Команда Toys4brain.